Kıvılcımdan Önce

Kişisel laptop'ımda windows kullanmıyordum.

Tekrar linux ortamına geçiş için 8 ay öncesinde windows'u kaldırıp sanal makinede kullandığım CentOS'u yeni ana sistem olarak kullanmaya karar verdim. CentOS'u tercih etmemde ilerde linux server'a geçersem o sisteme aşina olmaktı. Baktığımda çoğu hosting firması CentOS'u sunuyordu ben de CentOS'u kullanmaya karar verdim. Böylece yeni projeleri hayata geçirmeden önce kendi sistemimde deneme ve yayına alma konusunda deneyimim oldu.

VPS'de yaşanan disk hatasından sonra ne zamandır aklımda olan sunucuyu hem daha ekonomik hem de farklı bir ortam olan linux ortamına taşıma kararı aldım. DigitalOcean 'u fark etmiştim yakın bir zamanda. 512 mb olan paketi denemeye karar verdim. İlk izlenimim gayet performanslı olduğu ve parayı sonuna kadar hak ettiği yönünde oldu. Üstelik DNS için ücretsiz panel sunuyor olması da işleri kolaylaştırmıştı.

Kendi girişimim için Linux ortamında geliştirme yapmam tüm maliyetler açısından en uygun seçenekti. Maliyet girişimde kesinlikle göz ardı edilemeyecek bir unsur. 100 kullanıcı 1000 kullanıcı ve 100 binler işin içine girdiğinde her yeni server ve yazılım lisanslarına harcanan para maliyet'i çok önemli bir kalem haline getirir.

Bir girişim için ilk maliyetler de cepten ödenir. Fikir satabilirsiniz ama ürünün az çok ne olduğunu göstermek açısından ;

Talk is cheap. Show me the code.

Torvalds, Linus (2000-05-02)

prensibini tercih ediyorum.